Blog_banner_Hashtagy hýbu sociálnym svetom

Máte radi hashtagy?

My áno! Používame ich na všetkých našich sociálnych sieťach a pomáhajú nám rýchlejšie sa dostať tam, kam chceme. Teda aspoň na Facebooku, Instagrame a iných „zabijakoch“ voľného času. Pre bežných používateľov sme pre pomenovanie sociálnych sietí použili termín „zabijaci času“ avšak, pre tých, ktorí sa pohybujú v biznise a online marketingu sociálne siete nástrojom na zviditeľnenie a zdrojom finančných prostriedkov. Preto ak podnikáte, v malom aj veľkom, bolo by dobré, aby ste poznali skutočný význam a spôsob používania hashtagov na sociálnych sieťach.

hashtag

Viete vôbec, čo sú to hashtagy?

Hashtag, po našom hešteg pochádza z anglických slov „hash“ a „tag“, ktoré pomenúvajú mriežku a kľúčové slovo. Jeho symbolom je teda mriežka # (PC skratka podržanie pravého ALT+x alebo ALT+35) a jeho pravým zmyslom je rýchle „vypichnutie“ kľúčových slov v článkoch, blogoch, mikroblogoch a predovšetkým na stránkach sociálnych sietí.

Na čo sú dobré hashtagy?

Ak často trávite čas s mobilom v ruke alebo surfujete po Facebooku Instagrame a sledujete konkurenciu, určite ste sa už stretli s hashtagmi. Sú to také „čudné“ slová, pred ktorými je mriežka a v prípade, že si na tie slová kliknete, zobrazia sa vám všetky texty a statusy od rôznych ľudí a stránok, v ktorých je umiestnený tento hashtag. Vďaka tomuto kľúčovému slovu budete môcť jednoduchšie nájsť to, čo vás zaujíma.

Výber hashtagov je ponechaný na každom používateľovi sociálnych sietí. A teda ak chcete vo svojom statuse či v príbehu umiestniť kľúčové slovo, najprv napíšete a potom obľúbené alebo akékoľvek kľúčové slovo, napríklad #hmarketing, #marketing, #reklama a podobne. Tieto slová môžete písať spolu, alebo ich oddelíte podčiarkovníkom, napríklad #marketingove_sluzby. Oddelenie slov bodkou alebo čiarkou sa pri hashtagoch nepoužíva.

Kedy sa začali používať hashtagy?

Prvý hashtag sa objavil v komunite IRC (Internet Relay Chat), ktorá na komunikáciu medzi členmi používala chat, a to prostredníctvom protokolu (serveru) určeného na okamžité textové komunikovanie. Otec celej tejto myšlienky bol právnik a internetový aktivista Chris Messina, ktorý navrhol pridať do každej komunikácie mriežku # na začiatok slova, ktoré označovalo určitú tému alebo skupinu.

socialne siete_blog

Tento symbol postupne naberal na efektívnosti a popularite aj medzi inými internetovými komunitami, až si to všetko všimol Twitter, ktorý spustil podporu pre používanie hashtagov v roku 2009. V poradí druhým používateľom hashtagov bol Google+ a až v roku 2013 sa ich dočkal aj Facebook.

Medzi najznámejšie sociálne siete, ktoré podporujú používanie hashtagov patrí bezpochyby Instagram, Facebook, Twitter, Google+, YouTube, LinkedIn, Pinterest, Tumblr alebo Flickr.

Aké sú najobľúbenejšie hashtagy u nás a vo svete?

Nielen vo svete, ale aj u nás na Slovensku sa to hemží samými hashtagmi. Avšak je potrebné dodať, že väčšina z nich je v anglickom jazyku, pretože je to jednoducho „in“. Medzi najobľúbenejšie slovenské hashtagy (okrem tých, ktoré sú top na svete) patria:

#dnescestujem, #dnescitam, #dnesnosim #slovakia #bratislava #slovensko #kosice #priroda #sport #dovolenka #leto #laska a ďalšie iné.

V svetovom rebríčku najpoužívanejších hashtagov sa nachádzajú najmä:

#love #instagood #photooftheday #fashion #beautiful #happy #cute #tbt #like4like #followme #picoftheday #follow #me #selfie #summer #art #instadaily #friends #repost #nature #girl #fun #style #smile #food #instalike #family #travel #fitness #follow4follow #tagsforlikes #nofilter #life #beauty #amazing #instagram #photography #photo #sun #music a veľa iných.

hmarketing_we love hashtags

Ak chcete mať aj vy firemnú stránku na Facebooku, Instagrame, Twittri, Google Plus alebo na LinkedIn-e a nemáte čas na ich správu, obráťte sa na nás a pomôžeme vám s nimi, zviditeľníme vašu firmu a získame pre vás fanúšikov, ktorí budú vaši potenciálni zákazníci. Všetko to nájdete v službe HM Online | Sociálne siete.

O autorovi...

Mgr. Helena Marciňáková

Kreatívna marketérka

Milujem marketing! Som tu pre vás aby som vám pomohla vyriešiť vaše marketingové a reklamné otázky.
„Vy viete čo predať, my vieme ako (sa) predať.“

O autorovi...

Mgr. Helena Marciňáková

Kreatívna marketérka

Milujem marketing! Som tu pre vás aby som vám pomohla vyriešiť vaše marketingové a reklamné otázky.
„Vy viete čo predať, my vieme ako (sa) predať.“