Blog_banner_Korektúra textov

Blog, PR článok, správa, oznámenie, odborný článok, bakalárka, diplomovka, dizertačka či iné vedecké práce. Okrem obsahovej alebo grafickej časti musia byť tieto texty zvládnuté aj po jazykovej stránke. Korektúra textov hrá v tomto veľmi dôležitú úlohu, pretože čitatelia sa na vás môžu pozerať aj cez pomyselné gramatické okuliare.

Určite ste sa už stretli s mnohými článkami alebo blogmi v novinách alebo na internete, ktoré sa hemžili gramatickými chybami a neraz vás vyrušili. Možno ani nepatríte k tým, ktorí si tieto „hrúbky“ všimnú. Neznamená to, že iní to prehliadnu. Sú aj takí, ktorí na základe gramatických chýb prestanú čítať daný text. A to nehovoríme o školských alebo vedeckých prácach…

jazykove korektury

Jazikové korektúry. Nevyhnutnosť?

Ak ste si všimli nadpis a nevyrušil vás, asi ste na správnom mieste. A ak vás náhodou vyrušil, čítajte ďalej…

Korektúra textov alebo skôr „potreba písaňja“ je nutná v každej písomnej komunikácii. V škole sa učíme písať, učíme sa vybrané slová a gramatické zákony. Nie pre srandu králikov, ale preto, lebo to je potrebné. Gramatika nie je len o známke na vysvedčení, ale hovorí aj o našej sústredenosti, dôslednosti a takisto aj o inteligencii. Samozrejme, že sa niekedy môže stať, že sa pri písaní „sekneme“, to však neznamená, že chybovať budeme zakaždým. Veď veľmi dobre vieme, že ak nevieme správne písať, dostaneme za to častokrát „vyžrať“.

V súčasnosti je písanie veľmi obľúbeným spôsobom komunikácie, a to hlavne na sociálnych sieťach. Správnosť písania sa nám otupuje nepoužívaním interpunkčných znamienok, skratiek alebo anglicizmov, ktoré nahradzujú slovenské slová. Jj, nwm, omg, wtf, lol, btw a mnohé ďalšie skratky nám síce skracujú čas pri rýchlej komunikácii, ale na druhej strane nás ožobračujú o potrebu písania v našom krásnom jazyku. No a interpunkčné znamienka, bodky, čiarky a hlavne písanie -i, -y to je už ďalšia vec, ktorej sa môžeme poďakovať za pošramotenie vedomostí v písaní.

korektura_kniha

Korektúra textov nie je zbytočnosť!

Hlavným problémom pri písaní je, že sme mnohokrát presvedčený o správnosti našej gramatiky. Áno, ak píšeme v súkromí, či už SMS-ky, alebo ak četujeme, píšeme nákupný zoznam alebo nechávame odkazy na chladničke, vtedy, ak sa pomýlime nie je to až také faux pas. Iný trapas nastane, ak píšeme seminárnu alebo záverečnú prácu s chybami. Alebo ak v práci písomne komunikujeme, či už emailom alebo píšeme rôzne zápisnice, či pracovné texty. No a najväčším problémom je copywriting – písanie blogov, oznámení, správ, rôznych článkov a odborných textov, ktoré „púšťame“ do éteru internetu alebo iných médií.

Preto, ak si nie ste istý svojimi gramatickými vedomosťami a máte pochybnosti o správnosti napísaného textu, dajte ho na korektúru, aby ste mali istotu, že z vášho textu si čitatelia nebudú robiť posmech. Darmo bude váš článok odborne nadupaný, ak v ňom bude kopa gramatických chýb. Odradí to, zosmiešni a sčasti aj naštrbí vašu odbornosť, nech je akokoľvek vysoká.

Ak potrebujete odborníka, ktorý vám s korektúrou textov pomôže, môžete sa obrátiť aj na nás alebo vám texty môžeme rovno napísať.

korektura a prepisy_HMarketing

O autorovi...

Mgr. Helena Marciňáková

Kreatívna marketérka

Milujem marketing! Som tu pre vás aby som vám pomohla vyriešiť vaše marketingové a reklamné otázky.
„Vy viete čo predať, my vieme ako (sa) predať.“

O autorovi...

Mgr. Helena Marciňáková

Kreatívna marketérka

Milujem marketing! Som tu pre vás aby som vám pomohla vyriešiť vaše marketingové a reklamné otázky.
„Vy viete čo predať, my vieme ako (sa) predať.“