Blog_banner_Čo je SEO

Možno ste už niekedy počuli skratku SEO alebo SEO optimalizácia.

No a čo s ním? Čo je SEO? Na čo sa používa a prečo je také dôležité? A je vôbec dôležité?

To sú otázky, na ktoré marketéri, programátori a copywriteri vedia odpovedať „z fleku!“, pretože je to jedna z vecí, ktorá ich živí. Teda neživí ich samotné SEO ale všetko, čo s ním súvisí. A keďže my tu nie sme na to, aby sme poučovali tých, ktorí sú v SEO doma, napadlo nás, že ho predstavíme tým, ktorí podnikajú a majú alebo chcú mať webovú stránku, alebo pre tých, ktorí chcú podnikať a plánujú mať webovú stránku ako nástroj na zviditeľnenie a pravidelné informovanie o dianí v jeho firme alebo napríklad tým, ktorí chcú písať blogy alebo niečo predávať na internete.

Keď budete googliť, nájdete si o SEO všetko možné, tak po technickej ako aj po obsahovej stránke. Tu na tomto mieste si však môžete prečítať „vo svojej reči“ čo je SEO, načo sa používa a prečo je dobré, ak ho máte dobre nastavené.

seo-2

Čo je SEO?

Táto skratka z anglického Search Engine Optimization v preklade znamená „Optimalizácia pre vyhľadávače“. Ide vlastne o to, že ak máte krásny web, s dokonalou grafikou a pútavé texty, ktoré sa dobre čítajú, neznamená to, že všemohúci a vševediaci Google vás vyhľadá na prvý šup a umiestni vás rovno na popredné miesta vo vyhľadávaní.

Prečo nie?

Pretože mať dobré texty znamená mať v nich premyslene zakomponované kľúčové slová, na základe ktorých chceme, aby nás, našu značku alebo firmu ľudia našli na Googli a na iných internetových vyhľadávačoch.

 

Web sa začína so SEO!

Pri tvorbe webu je SEO to najdôležitejšie, pretože pri správnej analýze firmy a kľúčových slov, vieme ďalej pracovať na firemných či produktových textoch, a dokonca vieme pomenovávať obrázky, ktoré sú na webe. Áno, aj obrázky musia mať vlastný názov a po ich importovaní do administrátorského rozhrania sa ďalej pridávajú ďalšie názvy, predovšetkým takzvané „alt tagy“, nadpisy, popisy a podobne.

Texty zohrávajú v SEO kľúčovú úlohu.

Ak už viete, aký web chcete mať, čo budete predávať alebo o čom budete informovať, mali by ste mať vytipované aspoň niektoré základné kľúčové slová. Napríklad, ak chcem písať blog o cestovaní, mojimi kľúčovými slovami budú „blog, cestovanie, blog o cestovaní, cestujem, blogujem, bloger“ a podobne. Pri písaní textov na web teda musím „postrkať“ tieto kľúčové slová do textu.

seo-1

A je to!

Ak si myslíte, že vás takto napísané texty dostanú do popredia vyhľadávačov, nie je to celkom pravda. Mať text s kľúčovými slovami nestačí! Musíte ich nastaviť aj na vašom webe. Všetky dostupné webové platformy ponúkajú rôzne nástroje a moduly na efektívne nastavenie SEO.

Takže máte text a máte obrázky s podrobným popisom. Teraz je na rade nastavenie SEO názvu, ktoré musí obsahovať hlavné kľúčové slovo, SEO popis takisto s kľúčovým slovom, Meta popis – krátky popis o danej stránke alebo podstránke alebo blogu, ktoré musí obsahovať kľúčové slovo a nakoniec zadanie daného kľúčového slova do políčka „key word“ alebo „kľúčové slovo“. Niektoré moduly či pluginy ponúkajú možnosť nastaviť viacero kľúčových slov naraz. V rámci SEO si môžete nastavovať aj takzvaný slug, to znamená text v URL adrese odkazu, ktorý obsahuje kľúčové slovo. Medzi ďalšie užitočné nástroje patrí aj SEO nastavenie pre sociálne siete, napríklad pre Facebook alebo Twitter.

Viete už teda, čo je SEO? Je to hotová veda, ktorá si vyžaduje kopu úsilia, kreativity, analytického zmýšľania a strategických postupov, s cieľom dosiahnuť čo najvyššie umiestnenie v internetových prehliadačoch, a tým sa vlastne zviditeľniť, prilákať zákazníkov a čitateľov, udržať si ich alebo zarobiť.

Ak chcete mať nový web alebo plánujete „prekopať“ svoj starý web a nemáte básnické črevo, do ktorého by sa vošli kľúčové slová, neváhajte a obráťte sa na nás! Pomôžeme vám napísať texty na web, eshop, produktové texty, blogy a iné články tak, aby v ňom boli kľúčové slová a aby ste na Googli vyskakovali čo najvyššie.

O autorovi...

Mgr. Helena Marciňáková

Kreatívna marketérka

Milujem marketing! Som tu pre vás aby som vám pomohla vyriešiť vaše marketingové a reklamné otázky. „Vy viete čo predať, my vieme ako (sa) predať.“

O autorovi...

Mgr. Helena Marciňáková

Kreatívna marketérka

Milujem marketing! Som tu pre vás aby som vám pomohla vyriešiť vaše marketingové a reklamné otázky. „Vy viete čo predať, my vieme ako (sa) predať.“