Blog_banner_Vesele vianoce

Cingi-lingi, cingi-ling…

 …šťastné a veselé praje HMarketing!

A je to tu!
Dlhoočakávané, voňavé, studené a pokojné?
Alebo učľapkané, uponáhľané a unudené Vianoce?

Čo sú vlastne Vianoce?

Nechcem sa tu teraz hrať na autora „pastierskeho listu“ avšak považujem za povinnosť povedať čo si myslím o Vianociach a o ich podstate.

Aj ja som jedna z tých, ktorí pri sčítaní ľudu do kolónky vierovyznanie zaškrtla „som kresťan“.

Osobne si myslím, že nie som kresťan len na papieri a v databáze štatistického úradu. Od malička som bola vedená k viere a bola som spolu so svojimi súrodencami vychovávaná v kresťanskom duchu.

Vianoce boli u nás vždy super!

Nech sa páči, pozývam vás na virtuálnu prehliadku vianočného dňa v našej rodine, ktorá sa delí na 4 časti:

Prvá časť prebieha takto: Mamka vstáva vždy prvá. Má na starosti pripraviť jedlá na štedrovečerný stôl, ktorý vždy vyzdobí moja šikovná sestra. Okrem toho má každý z nás nejakú prácu, ktorú musíme stihnúť do štedrej večere. Aj my sme len bežná rodina, v ktorej sa každý rok na Štedrý deň  niekto s  niekým  poháda. Keďže  je  nás  veľa, je  viac  názorov a každý, vrátane mňa má pravdu, škriepky u nás nikdy nechýbajú.

Druhá časť je tá najkrajšia – Štedrá večera. Všetci si vždy posadáme okolo nášho veľkého okrúhleho stola. Otec začne modlitbu pred jedlom a neskôr sa k nemu všetci pripojíme. Novinkou u nás (už nejaký ten rok) je, že každý z nás povie nejakú prosbu alebo poďakovanie za niečo. Potom začneme jesť.  Najprv  cesnak  s  chlebom,  potom  vianočné  oblátky s medom, nasleduje tradičná kapusta z mamkinej rodnej dediny, potom „jucha“, ryba alebo rezeň so zemiakovým šalátom a nakoniec bobaľky s makom. Pred ďakovnou modlitbou po jedle ešte mamka pozbiera všetky lyžice a drží ich spolu so slovami „aby sa nám kravy nerozišli“, čo znamená, aby sme sa aj o rok takto, ak nie ešte viac, spolu stretli pri štedrovečernom stole.

S plnými bruchami sa dostávame do tretej časti, v ktorej najprv ocko  zazvoní  zvončekom  a  následne  všetci  ideme k vianočnému stromčeku. Porozdávame si darčeky a vrátime sa späť k stolu, na ktorom nás čakajú ďalšie dobroty ako sú koláče, ovocie a iné maškrty. Krásnym zvykom u nás je, že až do polnoci nepozeráme televízor. Namiesto toho sme všetci spolu, rozprávame sa alebo hráme spoločenské hry.

Štvrtou, neodmysliteľnou časťou Štedrého dňa je pre nás Polnočná omša. Bez nej, si Vianoce neviem predstaviť. Bez darčekov áno, ale bez Polnočnej omše a rodiny určite nie. V kostole, pozerajúc sa na jasličky a pri speve Tichej noci ma vždy prepadne úžasný pocit, ktorý neviem ani popísať. Uvedomujem  si  pri  tom  podstatu  toho  všetkého.  Je  to  narodenie  Ježiška, vďaka  ktorému  Vianoce  existujú a vďaka ktorému sme tu.

V tomto duchu si užívam Vianoce aj nasledujúce dni až do Troch kráľov…

vianoce

Nebyť rodičov, mojej rodiny a predovšetkým Boha, boli by pre mňa Vianoce len dovolenkou v zime, pozeraním opozeraných   filmov  v  telke,  rozbaľovaním  darčekov,  ktoré  niekedy  ani  vôbec  nepotrebujeme  alebo  iba  leňošením v obývačke s mobilom v ruke, s ktorým by som len posielala vianočné a novoročné priania, šťastie, zdravie a pokoj svätý…

Som šťastný človek! Pretože vnímam Vianoce rovnako ako keď som mala 5 rokov.

Chcem vám touto cestou, milí priatelia, odovzdať toto posolstvo Vianoc, ak o ňom ešte neviete:
Vianoce sú Ježiškove narodky! Oslávme ich s ním, nie bez neho!

Prajem vám pokojné a milostiplné vianočné sviatky! Až do Troch kráľov… ?

HMarketing_banner_vianoce_mobil

O autorovi...

Mgr. Helena Marciňáková

Kreatívna marketérka

Milujem marketing! Som tu pre vás aby som vám pomohla vyriešiť vaše marketingové a reklamné otázky.
„Vy viete čo predať, my vieme ako (sa) predať.“

O autorovi...

Mgr. Helena Marciňáková

Kreatívna marketérka

Milujem marketing! Som tu pre vás aby som vám pomohla vyriešiť vaše marketingové a reklamné otázky.
„Vy viete čo predať, my vieme ako (sa) predať.“